TAXI MIKOŁÓW TEL. 607 - 115 - 639

WITAJ NA NASZYM BLOGU

5 Marzec 2018r.

Mikołów – miejsca, które warto zobaczyć

Mikołów jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska i jednym z niewielu w tym regionie, w którym zachowała się starówka z rynkiem i siecią uliczek od niego odchodzących. Pierwsze wzmianki o grodzie istniejącym w tym miejscu pochodzą już z 1222 roku. Centrum miasta przeszło gruntowną rewitalizację w 2002 roku. W jej ramach zmodernizowano płytę główną rynku i zbudowano na niej niezwykłą fontannę, która zwraca uwagę przechodniów. Będąc tu, warto obejrzeć również piękny, neorenesansowy ratusz zbudowany w II połowie XIX wieku. Zastąpił on wcześniejszy magistrat usytuowany w centralnej części rynku. Na uwagę zasługują również wyjątkowe kamienice, z których najstarsze mają po 200 lat.

Cechą, która wyróżnia Mikołów wśród miast regionu, jest zieleń, której jest tu naprawdę dużo. O niezwykłości przyrody w tym miejscu świadczy także fakt, iż powstał tu Śląski Ogród Botaniczny, w którym zwiedzający mogą obejrzeć nie tylko mnóstwo unikatowych roślin, ale także natrafić na interesujące zwierzęta. W jego środkowej części znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej z wieżą widokową. Teren ogrodu poprzecinany jest ścieżkami edukacyjnymi, przy których spotkać można ciekawe kolekcje roślin i krzewów ozdobnych. Znajdują się tutaj także aleje drzew owocowych, wśród których najważniejsze miejsce zajmują stare odmiany grusz, jabłoni, czy wiśni.

Osobom zamierzającym odwiedzić Mikołów, warto polecić także ciekawe zabytki sakralne, jakie możemy tu spotkać. Do najcenniejszych należy zaliczyć kościół pw. Maki Boskiej Śnieżnej i św. Wojciecha pochodzący z II połowy XIII wieku. Zbudowany jest w stylu gotyckim, jego wnętrze zdobią barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku. Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć podczas wizyty w Mikołowie, jest neoromańska bazylika pw. św. Wojciecha z II połowy XIX wieku usytuowana przy ul. Wyszyńskiego, oraz kościół ewangelicki św. Jana znajdujący się przy placu ks. J. Karpeckiego. Nad wejściem do niego znajduje się odlew głowy Chrystusa będący dziełem Augusta Karola Kissa. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na neogotycką ambonę i chrzcielnicę.

Mikołów był kiedyś miastem w życiu, którego znacząca była obecność społeczności żydowskiej. Dziś po tamtym okresie nie pozostało prawie nic. Jedynym śladem świadczącym o Żydach mieszkających niegdyś w mieście jest dziś zabytkowy kirkut położony przy ul. Stara Droga.

Wart odwiedzenia jest również kościół św. Mikołaja w Bujakowie pochodzący z 1500 roku we wnętrzu, którego można zobaczyć figurę Matki Boskiej z XV wieku. Poza tym kościół jest otoczony przez Parafialny Ogród Botaniczny, gdzie odnaleźć można wiele rzadkich roślin. Od 2000 roku kościół ten ustanowiono Sanktuarium Matki Boskiej Bujanowskiej – Opiekunki Środowiska Naturalnego.

Do atrakcyjnych miejsc w Mikołowie należy zaliczyć także planty. Park ten założony w XVIII wieku ma charakter krajobrazowy. Jego północna strona sięga niemal do centrum miasta. Rozciąga się pomiędzy ul. Konstytucji a potokiem Aleksander. Jest to doskonałe miejsce do spacerów i odpoczynku.

Powrót...

JESTEŚMY DO DYSPOZYCJI 24/h

JESTEŚMY DO DYSPOZYCJI 24/h

607 115 639

Firma TAXI 30 proponuje Państwu najwyższej jakości usługi taksówkarskie. Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie Państwu bezpiecznej i wygodnej podróży, niezależnie od dystansu oraz pory dnia lub nocy. Z naszych usług możecie skorzystać Państwo w każdej chwili.